Wczytuję dane...
FAQ

Wyszukując istotny element w tym dziale można skorzystać z zamieszczonej wyszukiwarki.
Można też skorzystać ze skrótu klawiaturowego Ctrl+F - podany skrót jest ułatwieniem podczas wyszukiwania interesujących słów w obszernym tekście.


Co to jest hydrant uniwersalny?


Hydranty wewnętrzne uniwersalne zostały wprowadzone przez producentów jako rozwiązanie problemu zasilania. Hydranty "starego typu" mogą mieć zasilanie - podłączenie zaworu hydrantowego do sieci - z lewej lub prawej strony. W hydrantach uniwersalnych ten problem nie istnieje. Oznacza to, że klient kupuje hydrant zawieszany lub wnękowy bez konieczności podawania zasilania. Taki hydrant posiada zaślepki zarówno z prawej jak i z lewej strony. Obracając szafą o 180 stopni (ustawienie do góry nogami) mamy hydrant z zasilaniem z przeciwnej strony. Po obróceniu szafy drzwi również otwierają się na drugą (lewą-prawą) stronę. Czyste ułatwienie przy zakupie kiedy nie wiemy jak wykonawca poprowadzi sieć hydrantową.



Wąż półsztywny...

Wąż półsztywny jest stosowany w hydrantach z wężem o średnicy 25mm. Jest on montowany na ruchomym zwijadle w szafie hydrantowej. Wąż jest wykonany z tworzywa sztucznego/materiału gumowego oraz poliestru (oplot). Według polskich norm, w hydrantach mogą się znajdować węże długości 20 lub 30mb zakończone prądownicą z regulacją strumienia.
W Polsce nie montuje się węży półsztywnych o średnicy 52mm (niekiedy są zapytania o taki wąż). Po pierwsze wąż o długości 20/30mb musiałby zająć całą ścianę. Po drugie o szafie hydrantowej nie wspomnę.
Węże fi 52 zbrojone (nie półsztywne) mogą być używane do nawadniania i deszczowni itp.



Nasady do hydrantów nadziemnych DN-80...

Nasady tego typu mają rozmiar według normy 75 przy zaczepach oraz gwint zewnętrzny 80x2 z drugiej strony. Jest to gwint zewnętrzny pośredni pomiędzy 2 1/2" a 3". Nasady 80x2 mają inny skok gwintu i są produkowane z przeznaczeniem do hydrantów żeliwnych nadziemnych DN-80.
Występują dodatkowo nasady z gwintem 80x2 i dodatkowym gwintem wewnętrznym RD od strony zaczepów. Gwint RD jest umiejscowiony w średnicy nasady i przeznaczony do połączeń z pokrywami wkręcanymi (z gwintem) - plastikowymi i aluminiowymi.



Zatrzaśnik mały...

Hak i zamek zatrzaśnika małego powinny być wykonane z metalu zapewniającego wytrzymałość na obciążenia statyczne nie mniejszą niż 15 kN. Powierzchnie zewnętrzne bez wżerów, pęknięć jam i zadziorów. Ostre krawędzie zatrzaśników powinny być zaokrąglone (zatępione). Luz pomiędzy powierzchniami haka i zamka nie powinien być większy niż 0,3 mm. Zatrzaśnik powinien mieć nakrętkę zabezpieczającą zamek przed przypadkowym otwarciem. Nakrętka powinna obracać się lekko i bez zacięć, a jej powierzchnia zewnętrzna powinna być radełkowana. Jako znakowanie powinna występować nazwa lub znak producenta oraz rok i kwartał produkcji. Wymiary: rzut poziomy zatrzaśnika małego powinien dać się wpisać w prostokąt o wymiarach 120x70 (mm). Dopuszczalny odchył produkcyjny od wymiaru to +0 / -10
Po otwarciu zamka zatrzaśnika małego przez powstały otwór powinien dać się przełożyć walec o średnicy 20 mm.
Masa: nie powinna przekraczać 0,30 kg
Całkowite otwarcie zamka zatrzaśnika małego powinno nastąpić pod wpływem działania siły 15 do 20 N. Otwarty zamek powinien samoczynnie zamykać się po ustaniu działania siły. 
Normą odwołania jest: PN-EN 364
(opracowane na podst. załącznika nr 2 do Projektu Rozporządzenia MSWiA)



Zatrzaśnik duży...

Hak i zamek zatrzaśnika dużego powinny być wykonane z metalu zapewniającego wytrzymałość na obciążenia statyczne nie mniejszą niż 15 kN. Powierzchnie zewnętrzne bez wżerów, pęknięć jam i zadziorów. Ostre krawędzie zatrzaśników powinny być zaokrąglone (zatępione). Luz pomiędzy powierzchniami haka i zamka nie powinien być większy niż 0,3 mm. Zatrzaśnik powinien mieć nakrętkę zabezpieczającą zamek przed przypadkowym otwarciem. Nakrętka powinna obracać się lekko i bez zacięć, a jej powierzchnia zewnętrzna powinna być radełkowana. Jako znakowanie powinna występować nazwa lub znak producenta oraz rok i kwartał produkcji. Wymiary: rzut poziomy zatrzaśnika dużego powinien dać się wpisać w prostokąt o wymiarach 210x110 (mm). Dopuszczalny odchył produkcyjny od wymiaru to +0 / -20
Po otwarciu zamka zatrzaśnika dużego przez powstały otwór powinien dać się przełożyć walec o średnicy 45 mm.
Masa: nie powinna przekraczać 0,75 kg
Całkowite otwarcie zamka zatrzaśnika dużego powinno nastąpić pod wpływem działania siły 15 do 20 N. Otwarty zamek powinien samoczynnie zamykać się po ustaniu działania siły. 
Normą odwołania jest: PN-EN 364
(opracowane na podst. załącznika nr 2 do Projektu Rozporządzenia MSWiA)

1. Jak długo trzeba czekac na przesyłkę?

Większość przesyłek wysyłamy firmą kurierską, kurierzy dostarczają paczki zazwyczaj na następny dzień po nadaniu. Dostawa zamówień własnym transportem ustalana jest indywidualnie.

2. Czy otrzymam fakturę za zakupy?

Zawsze do każdego zamówienia dołączana jest faktura VAT bądź paragon fiskalny.

3. Czy można anulowac zamówienie?

Zamówienie można anulować wówczas, gdy produkty nie były specjalnie przygotowywane na zamówienie. Nie można zwrócić oraz anulować zamówień, do których produkty były specjalnie przygotowywane u producentów., np. znaki na zamówienie czy hydranty ppoż odbiegające od standardowych.

4. Co dokładnie dzieje się po złożeniu zamówienia?

Po złożeniu zamówienia sklep pozarpoz.pl sprawdza czy zamówienie możemy zrealizować, a następnie zmieniamy status na "zamówienie w trakcie realizacji". W tym czasie produkty są kompletowane i przygotowywane do wysyłki. Następnym krokiem jest zmiana statusu zamówienia na "wysłane", co potwierdza nadanie paczki do klienta. Wówczas, gdy mamy potwierdzenie odebrania przesyłki, zmieniamy status zamówienia na "zrealizowane".